Esimest korda …

25.10.2019

Esimest korda elus – lõputöö eelkaitsmine edukalt selja taga. Teisipäev oli see erakordne päev, kus me kursusekaaslastega oma lõputöid eelkaitsesime. Mina kasutasin tänapäevast moodsat üle veebi suhtlusvahendit. Kõik saime positiivse tulemuse ja nüüd läheb suuremaks kirjutamiseks, lõpptähtaeg on 18.11, seega kolm nädalat on aega lihvida. Mida rohkem tagasisidele mõtlen, seda enam tundub mulle, et pean vist enamus tööd uuesti tegema 😀 Või noh igatahes midagi pean kardinaalselt teist moodi tegema, et teised ka aru saaks, miks ja mida ma kokku olen kirjutanud … Seega ootavad mind ees mitmed intensiivsed akadeemilist kirjutamist täis päevad.

Esimesed külalised meil Sitsiilias külas – käinud! Jaagu kolleegi pere kahe lapsega olid meil külas. Mina muretsesin ja põdesin palju, kuna me ei ole ju isegi veel saart avastanud – seega soovitada oskame hetkel veel vähe, külalistetuba ei ole veel täitsa valmis ja lisaks sattus olema eelkaitsmise nädal, seega vaja lõputööd tuunida ja esitlust timmida. Nagu ikka muretsesin üle ja kõik sujus väga hästi. Külalised olid toredad ja tundub, et neile sobis meie juures ka 🙂 Kirjutasin siin mõni aeg tagasi, mida Jaak on meisterdanud ja tema tööriistade riiulist sai nüüd külalistetoa riiul/kapike. Kenasti lihvitud ja riiete riputamise võimalusega. Jaak hellitavalt kutsub suureks tööriistakastiks 🙂

Esimene külalistetoa mööbliese.

Esimene kaktuseviljade söömine. Oleme aina mõelnud, et peaksime ostma aga ei olnud kuidagi selleni jõudnud, kuna me täpselt ei teadnud, kuidas neid sööma peab. Jaak tööle sõites ikka nägi suure tee ääres onusid neid kaktusevilju korjamas. Sellest innustatuna üritas ta ükskord neid meie linnakese vahel ka noppida, palja käega, see ei olnud just kõige targem mõte ja koju need ei jõudnud. Külalised tõid meile ühel õhtul natuke head ja saime need kaktuseviljad ära maitsta – midagi keerulist ei olegi, tuleb koor lahti lõigata ja vili seest ära süüa. Väga magus ja maitsev, seemned on sees veidi kõva võitu. Ahjaaa, isegi kui poest/turult neid osta ja suured okkad on ma maha pestud/hõõrutud, siis ei soovita ikkagi seda vilja palja käega rabada. Pisikesed salakavalad okkakesed on ikka alles ja need on väga väga teravad ja ei tule pärast käe küljest ära. Siiani annavad veel osad tunda …

Kaktuseviljad – kaks tervet ja üks lahti lõigatud. Taustal koogikesed, mis maitsesid natuke nagu piparkook ning kohalik Modica šokolaad.

Elu esimene päris pizzaahjus pizza küpsetamine. Esiteks ma teen küll pizzat aga tavalises ahjus ja lillkapsa põhjaga. Seega esimene ülesanne – teha pärmitaigen. Olen seda elus enne ka teinud aga see on minu jaoks üks suurem ja tüütu ettevõtmine, seega ma seda väldin, iial ei tea kas kerkib ja kas on tekstuur õige. Otsisin retsepte ja surfasin Youtublis ringi – üks tore Itaalia onu tegi pizzat ja proovisin tema näpunäidete järgi teha. Retsepti võtsin Jamie Oliveri lehelt – väidetavalt pidi sellest kogusest tulema 8 keskmise suurusega põhja. Ma sain 12(!) – esimene õppetund – järgmine kord teha poole väikem kogus, juhul kui inimesi just kaks-kolm korda rohkem ei ole 😀 Midagi läks ikka valesti, sest tainas jäi aina käte külge kinni. Rohkem jahu ei tahtnud ka panna, muidu läheb ju kõvaks. Pizzapõhjad muljuvad ja sikutavad nad ka käte vahel parajaks aga no minul see ei õnnestunud, appi tuli vana hea taignarull. Edaspidi proovin kätega mässata, et tuleks ikka autentne ja ei jääks liiga õhuke. Pizza tegemisse olid kõik kaasatud v.a. Rasmus, kes oma asju ajas 😀 Seega said koos meiega ka külalised käe valgeks. Ahjus tuleb edaspidi aktiivselt tuld all hoida, sellise koguse pizzade peale kippus ahi ära jahtuma ja tänu sellele jäid osad natuke tooreks. Seega järgmine kord – teravam tuli ja vaikselt kogu aeg põleda lasta ning poole väiksem kogu tainast ja veidi juurde uurida, miks taians käte külge jääb – mis siis valesti läinud on. Pizzad ise tulid väga maitsvad, enamus jäi küll järgi, sest kogus oli ikka meeletu. Nüüd saame mitu päeva veel pizzaga maiustada.

Minu esimene oma auto. Meil on nüüd kaks autot 🙂 Mulle auto ostmine võttiski kõigest 3,5 nädalat aega. Meeltu kogus bürokraatiat ning keerulised protsessid. Kuna auto tuli arvele võtta USA-s, me ei ole ju residendid, seega kogu see asjajamine võttis terve igaviku. Kolmapäeval käisime ja tõime mu nunnu koju. Ostsime Seat Leoni, 2010 aasta oma, mõistlik läbisõit ja tundub, et sõidab. Ma ise ei ole veel sellega jõudnud sõita, müügisalongist sõitis Jaak sellega koju, ta kõrv ja tunnetus autode osas on parem, et kas käitub imelikult või on tunnetuslikult kõik OK. Koju me üksteise sabas sõtsime, Jaak Seatiga ja mina Peugeotiga ning kohale me jõudsime. Loodetavasti teenib see auto meid järgmised kolm aastat kenasti ja saan edaspidi ise ringi kruiisida – poes käia, lapsel järgi ja vajadusel veel seigelda.

Minu Seat.

Esimene vihmapüha – eile jagati kooli grupis artiklit, et Sitsiilias on tänaseks (reede 25.10) välja kuulutatud tormihoiatus – tase punane ning seoses sellega on saarel väga paljud koolid suletud. Hakkas aktiivne arutelu, kas Sigonella kool on lahti või kinni. Öösel hakkas maru peale – kella 2.00 paiku hakkas sadama ja sadas kuni 6.00 praktiliselt välja – vahepeal olid tugevamad sajuhood ja äike, vahepeal natuke rahulikum. Päev on olnud vahelduva sajuga. Tuult nagu ei ole, vähemalt mitte midagi hullu aga on ebameeldivalt märg ja niiske. Lülitasin isegi kütte sisse, et toas hea soe oleks ja niiskus ei leviks. Temperatuuri osas on väljas ikka 20 kraadi, seega külm ei ole. Arvatavasti kusagil siin piirkonnas on asi hull ka, sest paljud kommenteerisid kooli grupis, et ei saada lapsi kooli, kuna väljas on kohutav maru. Sigonellas oli ilm normaalne ning kool lahti. Eks siis pärast peab lugema, kui hull see maru siis oli. Terve see nädal on Põhja-Itaalias suur maru olnud ja ilm halb, nüüd jõusidid need õnnetud vihmapilved meile ka. Nädalavahetusel peaks veel paha ilm olema, ongi hea lõputööd kirjutada 😉 Külalistel läks küll ilmaga väga hästi – siis oli meil terve nädal imeline soe ja päikseline. Nad käisid iga päev ujumas ja said täiega veel suve mõnusid nautida. Meie viimane ujumine jäi eelmisesse pühapäeva 20.10. Vesi oli jahedam, kui harjunud olime aga täiesti ujutav.

Esimesed uued diivanid üle 10 aasta. Kuna siinne diivan oli kohutav, siis otsisime omale uut. Leidsime NEXis täitsa toredad istumised, millel saab jalatoed välja sõidutada ja soovi korral täitsa pikali lasta. Meil ei olnud plaanis neid kohe ära osta aga kui reklaame lähemalt uurima hakkasime, siis selgus et sooduskampaania sai selle päevaga läbi ja kiirelt tuli tegutseda. Eelmisest laupäevast oleme nüüd uut diivanite võrra rikkamad – üks on kahene – koos topsihoidjatega. Kes iganes need olid, kes meile need kohale tõid olid maailma saamatumad asjade tassijad – nad suutsid ära lõhkuda köögiakna välimise võre ja täitsa korralikult. Jaak proovib seda ise korda saada ja kui ei saa, siis peame hakkama uut otsima. See varjutas natuke meie rõõmu aga uute diivanite üle oleme väga õnnelikud ning üritame siin nüüd nuputada, kuidas esimese korruse ala mõistlikult sisustada.

Diivanikesed

Esimene kasside veetopsike. Ostsime Rasmusele pika palumise peale kasside jaoks ühe anuma, kuhu ta nüüd truult üle õhtuti vett käib panemas. Ma meie kodu lähedusse ei lubanud panna, seega pani ta selle sinna, kus kassid kogunevad. Ühel õhtul käisin temaga kaasas – seal oli neid topse päris palju, seega kiisude eest keegi usinasti hoolitseb. Kui aga keegi toob uue topsikese on kõik kohe kallal ja vaata, et lähevad veel kaklema ka …

Puhta vee pärast võib ka väike riid tulla …

TÄIENDATUD 26.10.209

Esimene pikem elektrikatkestus. Meil on siin ennegi äikese ajal elekter ära olnud aga kas siis korraks pimedaks läinud ja kohe tagasi tulnud või maksimaalselt 30minutit. Täna oli rekord, ca 4 tundi oli ära. Majas lähevad sel ajal põlema avariituled, täna läksid need ca 4.30 põlema, mingi hetk kustusid ära ja ma arvasin, et elekter tuli tagasi. Kui Rasmus kella 6:00 paiku tõusis, siis meil ikka elektrit ei olnud. Jätsin ta siis taskulambi valgel toimetama ja kobisin ise tagasi magama. Taaskord läks hästi, et elekter reedel ära ei olnud, kui meil veel külalised olid, siis oleks ikak väga keeruline toimetada olnud. Kui me lõpuks kõik virgusime teatas Jaak, et on aeg Augustasse kohvi minna jooma.

Esimest korda Augustas kohvikus. Majaperenaine soovitas mulle ühte kohta, Il Baretto, mida võiksime kindlasti külastada. Võtsime siis suuna sinna ja tõesti oli armas kohvikukene, paksult itaallasi täis 😀 Rasmus leidis meile vaba laua, seega jäime sinna hommikusööki nautima. Nagu ikka ei leidnud Rasmus endale mitte midagi, kuigi heast ja paremast olid letid lookas. Kuna ma hommikuti kohvi ei joo, tellisin teed. Teenindaja oli täielikult hämmingus, ma äkki olin esimene, kes üldse teed tellis 😀 Jaak võttis topelt excpresso ja lisaks võtsime kaks ricotta täidisega croissanti – suured, õhuliselt ja muljetavaldava täidisekogusega. Peale arve tasumist tegin otsuse, et edaspidi joon siin riigis väljas käies ainult cappuccinot, kuna see maksab maksimaalselt 1.50. Ühesõnaga arve oli siis järgmine: tee- 2.50, excpresso 1.60 (üks on siis 0.80) ja saiad kokku 2.40 (ühe hind 1.20). Ütleme nii, et mingid asjad on siin ikkagi ebareaalselt soodsad.

Rikkalik hommikusöök

Kindlasti mitte esimest ega ka viimast korda – “Suur tossutaja” 22.10.2019

Vahelduseks tuhka ka teise suunda.

Sügis käes – kohalikel

17.10.2019

Postitused on jäänud üsna harvaks … Olen istunud peamiselt kodus ja oma lõputööga tegelenud, seega pole eriti millestki kirjutada olnud. Mõned asjad siiski on juhtunud ja emotsioonid kogunenud, seega on aeg jälle mälestusi talletada.

Sügis on käes, vähemalt kohalikel. Meil on ikka suvine meeleolu. Vaatan FB sõprade ajajoone pilte ja natuke hakkab kahju, et siin sellist värvilist vaadet pole. Ikka kõik roheline ja päikseline … aga ega me eriti seda külma, palju riideid ja lörtsi taga ei igatse ka, seega siinne vaade sobib imeliselt ja sügisvärve imetlen FS-s. Septembris jagati FB-s kõvasti õunateemalisi pilte ja üleskutseid ning ühel hetkel avastasin, et tõesti kalendri järgi on sügis käes ja ma pole kordagi veel õunakooki teinud. Oktoobri alguse puhul küpsetasin lausa kaks õunakooki paari päevase vahega. Klassikaline kook ja maitses päris hästi, esimese koogi vitsutasime kahekesi ühe õhtuga ära 😀

Jaak on vahepeal usinasti ka mööblit teinud. Nagu eelnevalt olen kirjutanud oli meil hädasti kirjutuslauda vaja. Selle saime üsna kiirelt ja on nüüd aktiivses kasutuses. Tänaseks päevaks on meil õige arvutitool ka, nüüd on päris mõnus arvuti taga istuda. Hädasti oleks vaja ka mingit riiuli moodi asja, kuna laual ei ole enam ruumi – sinna peavad ju ära mahtuma minu ja Rasmuse kooliasjad ja muu vajalik kraam, klaviatuur näiteks. Lisaks tellis Rasmus omale voodi, mis oleks Eesti kodu omaga sarnane ehk rohkem lae all. Nüüd on see ka olemas 🙂 Lisaks meisterdas Jaak omale töölaua, mis vajab veel tuunimist aga nüüd on tal vähemalt midagigi, kus peal toimetada. Oma järge ootavad veel riiulid ja kapikesed nii esikusse, Rasmuse, arvuti- kui ka külalistetuppa.

Oleme siin üle elanud ka esimese suurema tormi. Tuul tõusis eelmise teisipäeva hommikul (8.10) ja päeva jooksul aina tugevnes. Terve meri oli “jäneseid” täis – nii kutsub mu vanaema merel lained, mis on suure valge vahuga ja see on mulle külge jäänud. Ühesõnaga meri oli paksult “jäneseid” täis ja tuul tuuseldas päris korralikult. Telefonis näitas õhtul tuulekiiruseks üle 32m/s, pärast lugesin internetist, et lained olid kuni 2 meetrised. Ülemise korruse terrassilt pilte ja videoid tehes tundus mulle küll, et see tuul viib mul telefoni käest ja puhub mu ka üle ääre. Tuul möllas ca 20 tundi vähemalt. Kolmapäeva öösel rahunes ning asendus vihmaga – õnneks seekord oli ilma välguta. Meil tuul kurja ei teinud, linnakeses olid osad põõsaste oksad murdunud ning murdunud kaktused sõiduteele kukkunud.

Olen hetkel kuidagi sellisel lainel, et ühe terve päeva kirjutan lõputööd ja siis on üks ,vahest ka kaks päeva, paus ja siis jälle terve päeva kirjutan. Olen küll terve siin olemise aja seda kirjutada üritanud aga pole tekkinud mitte mingit nägemust ega visiooni, kuidas see kõik välja peaks nägema. Ühel hetkel oktoobri alguses loksus äkki kuidagi kõik paika. Olen ju ikka selle siin oldud aja raamatuid lugenud ja netist materjale otsinud ja vaikselt lõputöö lainel olnud, seega olin väga õnnelik, kui peas tekkis struktuur, kuidas see kõik kokku jookseb. Olen väga tänulik oma juhendajatele, kes mulle ülikiirelt tagasisidet annavad. Ega ma ju väga palju enne lõputöö aruande tähtaega neile infot saatnud. Ühesõnaga tuli ühel hetkel juhendajalt roheline tuli, et eelkaitsmisele saan ja nüüd on kuidagi energia voog mind tabanud. Soov ja tahe lõputööd kirjutada ning muidu ka kodus toimetada. Laisklen muidugi ka ja üsna palju aga olen hakanud lõpuks asjalikuks, see annab jõudu ja energiat ning teeb meele rõõmsaks. Inimesel ikka peab olema midagi teha, et ära ei manduks. Kui juunis siin käisime ja Jaagu töökaaslase juures olime, siis ta poeg ütles, et ta ema on hull filmide ja seriaalide vaataja. Ma siis mõtlesin, et millal siin veel seda aega teha on, muid asju on ju nii palju, millega tegeleda. Ja mis nüüd on juhtunud, peale interneti majja saamist ning septembri tulekuga istusin ma enamuse ajast teleka ees. Mõnes mõttes hea ja mõnes mõttes halb – Telia muutis TeliaTV nüüd üle maailma vaadatavaks ja muidugi pidin ma ju selle tellima, seega on meil võimalus vaadata koduseid saateid ning ei saa ma ju ilma salvestuseta, seega igal ajal kui tuju tuleb, saab midagi vaadata. Teine nuhtlus on Netflix – seriaalid, filmid – vali ainult mida hing ihkab. Keegi jagas FB-s, et “Sõprade” seriaalil on 25 aastapäev ja mis siis juhtus, mul tuli täielik kinnisidee see seriaal otsast lõpuni ära vaadata. Oli see alles maraton! Täielik aja raiskamine aga tollel ajahetkel ei olnud mul tõesti tuju mitte midagi teha, kui ainult lösutada ja tuimalt telekat vahtida. Inimene on ikka imelik loom, kui on selline minna laskmise ja mitte midagi tegemise olek, siis nii ongi. Praegu mõtlen, et oleks ju võinud seda aega palju kasulikumalt ära kasutada. Aias toimetada, jalutada, trenni teha – mida iganes aga sel ajahetkel oli lihtsalt selline olukord. Arvatavasti oli see aeg mul selline leppimise aeg, et nüüd olengi siin ja sellistel tingimustel nagu siin on. Tänaseks olen oma “mina” tagasi saanud ja sellist teleka ees niisama passimist on järjest vähemaks jäänud. Tubli mina! Vahelduseks akadeemilistele tekstidele võtsin täna kaasa raamatu, mille kallis Rell mulle kunagi kinkis, nüüd jah lõpuks jõudsin ka selle lugemiseni ja südamega ning siin on selline mõttetera: “Kui olukorda on võimalik muuta, milleks siis meelt heita? Ja kui midagi teha ei saa, milleks siis meeleheitel olla?” – puhas kuld ma ütlen! Võtab kokku minu vahepealse segaste meeleolude ja olukorraga leppimise perioodi.

Vahelduseks ka muud lugemist, et ajule puhkust anda

Kuna eelmine teisipäev terve päeva kirjutasin lõputööd ja silmapauside ajal vahtisin tormist merd, siis oli kolmapäev hea vaheldus natuke seigelda. Kuna Jaagul oli puhkus, siis otsustasime selle päeva poodides kolamise päevaks teha. Viisime poisi kooli ja võtsime suuna Outlet Village poole. Poisi koolist on see ca 30 minutit mööda kiirteed Palermo poole sõita. Tegemist on siis suure külaga, kus on meeletus koguses brändikaupade poode. Kuna ma ju ei reisi mööda maailma ringi ega tea sellistest asjadest midagi, siis ma trampisin seal suu ammuli ringi ja olin hämmingus, et selline asi eksisteerib. Jaak, vana maailmarändur, muidugi ei imestanud, kuna ta on sellistes kohtades korduvalt käinud. Kuna poed avatakse alles kell 10:00 ja me olime juba 8:00 kohal oli vaja aega parajaks teha. Otsisime lähikonnas mõnda kohvikut aga lähedal ei olnud midagi, seega proovisime seigelda lähimasse külakesse, kus Googli andmetel pidi olema väike kohvik. Tee sinna oli muidugi huvitav nagu ikka mööda mäge üles aga kui muidu on teed sõidetavad, siis vahepeal oli antud tee näiteks ära kadunud, kallaku poole jääv osa oli lihtsalt ära vajunud. Augud ja kitsas ning tee otsas olid keelumärgid, kuigi sildid näitasid, et peab sinna sõitma. Seiklesime, imetlesime vaateid ja põllumajandust – siin on ikka iga maalapp mingi kasvatuse all kinni, ulmeline kui palju siin erinevaid aiasaadusi kasvatatakse. Seiklesime, mis me seiklesime aga kohvikut me ei leidnudki. Lõpuks kiirteel tagasi olles jäi meile ette bensiinijaam koos AutoGrilliga ja saime seal natuke aega veeta ja kohvi juua. Outlet Village oli lahe, palju huvitavaid poode ning mis peamine, müüjad rääkisid inglise keelt! Jaak leidis, et see on see koht, kus me edaspidi riideid käime ostmas, kuna müüjad saavad aru ka, mida me tahame ning oskavad suhelda. Ma ise küll arvan, et aasta pärast oskame me juba piisavalt itaalia keelt, et ka kohalikes poodides hakkama saada. Seekord suurt midagi ei shopanud, pigem uudistasime mida pakutakse. Sulasin ma muidugi Villeroy & Boch poes – mu tulevane lauaserviiside komplekt tuleb sealt! Meil ei ole siiani sellist ilusat serviisi, lõpuks oleks aeg muretseda. Lisaks on mul kinnisidee Asicsi osas – kunagi Stamina jooksul tehti mulle seda jooksmise testi ja soovitati tosse. Olen truult nende tossudega nüüd jooksnud ja kõndinud ja mul on peas kinnistunud, et nende tooted on head ja mul on neid vaja. Juhtumisi oli seal suvehooaja lõpu soodukas (emmm, suvi on läbi või?!) ja juba allahinnatud kaubale sai veel -40%, seega ma sain treeningpüksid, -pluusi ja tuuleka 36.-€ eest. Nii olen ma teinekordki nõus seal shoppamas käima 🙂

Neljapäev möödus taas lõputööd tuunides ning õhtul tundsin, et vajan liikumist. Üritasin meest kaasa meelitada aga too ei võtnud vedu, see eest oli Rasmus kohe nõus kaasa tulema. Käisime läbi meie alumise linnakese osa, tahtsin teada kui kaugele saab kõndida ja suur meie alumine linnakese osa on. Linnakse alumine ring on ca 2km, kui käia ka rannast läbi. Tee peal tahtis meiega ühineda üks väike õnnetu kassipoeg, kes oli ikka väga nälginud moega. Kuna ta väga kaua ei jaksanud järgi käia, siis jäi ta meist tagumise ranna juurde maha. Kogu mu plaani rikkus ära üks lahtine koer, kes hullumeelselt meie poole kappas. Rasmus ütles, et ta on seda koera enne ka näinud ja et see kardab teiste koerte haukumist. Õnneks oli meie lähedal aias üks väike nähvits, kes kõvasti lärmi tegi ja see suur koer tõesti keeras otsa ümber ja jooksis ära. Minul aga oli tuju läinud ja hirm naha vahel, olen lapsepõlves koeralt hammustada saanud ja tänu sellele on mul on alati kerge võdin sees, kui koerad lahtiselt ringi jooksevad. Nüüd olen ma veidi mures, et kui ma oma kepikõnnile lähen – mul ju ikkagi vaja taas vormi saada, kuidas ma muidu siin matkata saan – siis kuidas ma saan tervena mööda nendest hulkuvatest olevustest … Suundusime siis tuldud teed mööda koju ja Rasmus arvas, et ta rohkem ei taha. Mul oli ikka suur tahtmine mere äärde ka minna, et näha mis peale tormi järgi on jäänud. Jaak oli nüüd nõus kaasa tulema ja lõpuks jooksis Rasmus ka ikkagi meile järgi. Vaatepilt, mis meie rannas avanes, oli üsna trööstitu … 🙁 Nüüd ma saan aru küll, miks kõik platvormid ära koristati, neist ei oleks küll mitte midagi järgi jäänud. Tagasi koduteel nägime ära ka meie küla kiisud, keda Rasmus õhtuti ikka külastab.

Jalutades oli aega pilte teha, seekord läksime natuke valgemal ajal, seega panen pildid teele jäänud majadest, tagumisest rannast, mis eelnevalt ka siit läbi on käinud aga pildid on hämaras tehtud ning mere ranna rendivilladest.

Mul on nüüd termomeeter! Ma olen terve siin oleku aja soovinud osta õuetermomeetrit ja no ei müüda, kusagil ei ole. Eelmisel nädalal Jaak Lidlist leidis – väga vinge riistapuu – näitab temperatuuri nii sees, kui väljas ja samuti õhuniiskust. Ma nüüd täiesti vaimustuses, käin ja tassin seda korruste vahel, jälgin õhuniiskust ja vaatan ajalugu – väga vahva mänguasi 🙂 Sügise tulekuga on meil siin mere ääres kohe ka niiskuse protsent kasvanud ja mitte ainult õues. Toas on peale vihmasemat perioodi õhuniiskus üle 70%. Nuputasime siin kuidas seda alla saada – panna küte sisse, emmmm väljas on päikese käes ca 28 kraadi ja varjus 25 kraadi ning toas ca 24 kraadi, mida me kütame?! Lülitasime küll kütte sisse ja panin, et hommikul 5:00 – 7:00 oleks 25 kraadi, mõni hommik on isegi radiaator soojaks ka läinud. Konditsioneeridel on see niiskuse funktsioon ka, oleme nüüd seda ka katsetanud ja saanud umbes 65% peale. Lisaks panen kõik aknad uksed päikeseloojanguga kinni, et rohkem niiskust sisse ei saaks. Viimaste soojade päikseliste ilmade tulemusel oli eile päeval niiskusetase lõpuks 54%. Täna hommikul oli toas 71% ja õues 70% 😀 Ühesõnaga niiskusega tuleb siin võidelda ja leida hea lahendus, selle alla saamiseks. Lõpuks ei ole üleliigne niiskus kellelegi kasulik. Paar ööd on miinimum olnud 19 kraadi. Täna hommikul näitas autos 18, baasi jõudes oli 15 kraadi, võrdlemisi jahe ma ütleks. Panin täna lausa pikad püksid jalga, et mitte väga suvitaja olla, lisaks on juuksurisalongis ja raamatukogus ikka konditsioneerid tööl ning õhk jahe. Väljas on muidugi niiviisi riides olles kole palav.

Pühapäevad on siin kohalikel ikka tõelised puhkepäevad. Lõuna ajal on meie laht paadikesi, kaatreid ja jahte täis. Väga äge vaatepilt! Kui laupäeva hommikuti on palju kalapaate, siis pühapäeviti on pigem niisama nautijad. Rasmus luges kokku 24 paati, mina sain 19. Pildile on jäänud osa neist, need valged täpid ei ole lained, vaid kõik on paadikesed.

Lõpetuseks meie “Suure tossutaja” tänane aktiivne hommikupoolik. Hetkel ta ainult tossutab ja tahmab aga veebruaris oli ka mingit sodi alla sadanud. Vaatame siis kuidas ta edasi käitub ja mis meid ees ootab. Ise loodame, et oleme piisavalt kaugel, et seda sodi ehk meieni ei jõua. Kui tuuled on meie poolt, siis me oleme ka sellest tahmast pääsenud.

Taormina – üliarmas turistikas mäe otsas

14.10.2019

Laupäeval 12.10 külastasime Taorminat. Lootuses ja ootuses, et turismi kõrghooaeg hakkab lõppema ja inimesi on mõistlikus koguses. Kodust sõidame sinna ca 1h, vahepeal on tasuline kiirtee lõik, mis maksab lõpuks 80 senti.

Ühel hetkel ütles Rasmus tagaistmelt, et ohhh vaadake kui lahe, keegi on linna mäe otsa teinud. Vaatasime ja arutasime, et näe on jah kõrgele teised selle teinud. Lõpuks selgus, et see oligi Taormina vanalinna osa, kuhu me läksime. Mul oli omast arust mingil määral kodutöö tehtud aga see fakt ei tulnud kusagilt välja, et see mäe otsas asub 🙂 Igatahes oli sinna vahva sõita nagu ikka siinsetel teedel, ikka mäest üles ja sinkavonka. Linnakese serva on ehitatud suur 7 korruseline parkimismaja, me mahtusime lõpuks neljandale korrusele. Sõit oli samasugune nagu T1 parkimismajas, ainult tee on kaks korda kitsam. Betoonäärised olid kõik autodest maha jäänud värve täis. Harjunud Eesti parkimismajadega võtsime uljalt suuna esimesele korrusele. Jõudes parkla sissepääsu juurde tekkis kahtlus, et siin peab vist üles minema. Mõeldud tehtud ja suundusime tagasi üles seitsmendale korrusele, kust saigi linna peale minna.

Vaade rannikule oli muidugi muljet avaldav. Linnake mäe otsas on ise väga väike aga ülimalt armas. Turiste oli, aga täiesti mõistlikus koguses, küünarnuki tunnet ei tekkinud. Tänavad olid väga värvirikkad, peamiselt kollased toonid aga see tekitas kuidagi sellise rõõmsa ja helge tunde.

Taormina all linn ja rannik
Kõige stiilsem maja – väga ägedad lillepotid ja muidugi ei saa me ümber kassist, kes harjaga hiiri kokku pühib 😀 Siin elab arvatavasti mingi kunstnik …

Vaatasime üle mõlemad linna sisenevad väravad. Lõunas on Porta Catania ja Põhjas on Porta Messina, mis on ehitatud 1808.

Linnas asub ka suur ja uhke Rooma teater, mis on taastatud ja kus toimuvad etendused. Kuna me Siracusas käisime juba Rooma teatrit vaatamas, siis seekord ei läinud. Küll olen ma nõus seda külastama, kui meile mõned külalised tulevad ja Taorminasse minna kavatsevad 🙂 Täpsemat infot saab selle kohta siit lingilt: https://www.parconaxostaormina.com/

Ilma piletita kaugemale ei saanud, seal müüri taga on siis Rooma teater.

Linnakeses on suur ja ilus park Villa Comunale, mis on lastud ehitada Lady Florence Trevelyan poolt, kes oli Inglismaa Kuninganna Victoria nõbu. Park on kahe tasandiline ning ülemises osas on ka mälestusmärgid sõduritele, mis paigaldati sinna hiljem. Park on ilus ning seal on mitu huvitavat ehitist, mida imetleda. Taimestik on ka rikkalik, suvel arvatavasti õitseb seal veel rohkem, kui praegu.

Lisaks on linnas veel üks vanast ajast pärit vaatamisväärsus – Naumachia, mis on siis suur Rooma müür, 122m pikk ja 5m kõrge ning on ehitatud 2 sajandil. Kuna see on üles ehitatud, siis ma ei tea palju seal on säilinud seda päris vana osa.

Naumachia , Rooma müür.

Lõpuks maandusime sööma. Söögikoht oli ise taas sellisel ägedal kitsal kõrvaltänaval nagu need siin ikka on ja oli ka vahvalt värviline. Süüa oodates oli väga lahe vaadata, kuidas all tänava otsas turistid kõik äkki seisma jäid ja pildistasid. Mõned turnisid ka trepile ja tegid selfisid, igatahes oli neid vahva jälgida. Ise ju samasugune 😀 Me oleme nüüd väga paljude inimeste piltide peal 🙂 Loodetavasti ei ole koledasti suu ammuli pizzat suhu toppimas 😀 Kuidagi nii on juhtunud, et need ülimalt harvad korrad, kui me välja sööma oleme sattunud, oleme tellinud pizzat. Me ikka peame selle oma pizzaahju kuumaks kütma ja katsetused ära tegema. Mul on pizza jahu ja kuivpärm juba olemas, nüüd võiks keegi selle ahju ka küdema panna 😉

See linn on tõeliselt rahustav ja nauditav – ei tea, kas põhjuseks oli see, et sain eelkaitsmisele, Jaak sai aru mida inimesed rääkisid või lihtsalt imeline ilm – iagathes nautisime seda kogu perega. Tagasi läheme ka – esiteks oskavad seal inimesed inglise keelt, söögikohas teenindajad ei rääkinud aga seal oli kaks meest, kes vabalt kelt valdasid – omanikud või lihtsalt tase kõrgemal – nemad võtsid tellimusi, suhtlesid klientidega ning arveldasid. Teenindajad – ka ainult mehed – katsid ja koristasid laudu. Poes ja kohvikutes räägiti vabalt inglise keelt. Ühes jäätisekohvikus küsiti minult, kas oleme Soomest … Teiseks jäi meil rand ju külastamata, tegemist on ju ikkagi suvituslinnaga, seega tuleb üles otsida ka need augud, kust randa saab ja seal on üks äge väike saareke, mida ka usinasti pildistatakse. Mul see ka ju ikkagi vaja üle vaadata! Kolmandaks, pargis on üks popp kuju – mees ja naine, mida ka kõvasti on pildistatud aga ma ei leidnud seda üles, seega tuleb see ka ikkagi üles otsida. Koju tagasi sõites nägime rannas umbes kolme päevitajat ja kahte suppajat. Seega hooaeg veel kestab!

Rahvuspargi külastus – Cavagrande del Cassibile, Avolas

7.10.2019

Blogis on pikalt paus olnud … Olen olnud kodune ja hoolega oma lõputööga tegelenud ning eriti kusagil käinud ei ole. Nüüd otsustasime, et minu aju tuulutamiseks, Jaagu puhkuse alguse ning Rasmuse pika nädalavahetuse puhul läheme teeme väikese kanjoni matka. Seega käisime laupäeval 5.10 Cassibile rahvuspargis ühte Sitsiilia turismiatraktsiooni kaemas. Oleme praegu otsustanud, et tuuritame kõigepealt kodust ca 100km ümbruses ringi ja avastame sellele trajektoorile jäävaid põnevaid kohti.

Stardikohaks valisime looduspargi keskuse, kus peaks siis olema peamine sissepääs. Mõned kilomeetrid enne keskust saime kokku lammastega 🙂 Viimasel lambal oli kelluke kenasti kaelas ja nii nad seal siis kepsutasid. Alguses olime natuke nõutud, et kas nad jäävadki meile ette aga selgus, et nad tulid ühest aedikust ja kepsutasid paarsada meetrit edasi teisele poole teed aedikusse. Üks kohalik tuli ka vastu, vaatasime kuidas ta siis käitub – patsutas käega vastu autoust ja hüüdis midagi. Lambad hakkasid tõesti natuke kiiremini liigutama. Õnneks ei olnud see eriti pikk viivitus, lihtsalt vahva elamus omaette, seega saime sõitu jätkata. Ahjaaa, siin lambale otsa sõitmise eest saab 100€ trahvi, seega olge liikluses tähelepanekud. Lisaks kasvas seal kõvasti münti, kuna lambahaisu asemel oli hoopis meeldiv mündilõhn autos, kui just lambaid piparmündilõhnase šampooniga pestud ei olnud …

Lambad teel

Pargile lähenedes olid autod juba igal pool tee ääres parkimas, seal sai niisama parkida. Me sõitsime edasi ja jõudsime kohvikuni, mille lõpus oli tasuline parkla. Parkimine maksis 3€. Mis on kummaline ja millest ma hästi aru ei saa on see, et orgu laskumise sissepääsu värav oli tabalukuga kinni pandud ja suur hoiatussilt üleval, et alates juulist 2014.a. on laskumine suletud, kuna see on ohtlik ning keelust ületajatel võib tulla politseiga suuri pahandusi. Samas oli seal kohvik, mis töötas, lisaks kenasti hooldatud dušid, maskis 1€, kohvikus töötavad mehed, kes parkimise eest raha küsisid ning üle aia ronimiseks olid pandud plastikust kastid. Rahvas turnis rahulikult edasi tagasi ja keegi ei teinud sellest välja, et tegelikult minna ei tohiks. Proovisin netist ka selle kohta infot leida aga väga eriti midagi välja ei tulnud. Panen siia ühe lingi (https://thesicilianway.it/viaggi-sicilia/siracusa/cavagrande-del-cassibile-laghetti-avola-come-arrivare/?fbclid=IwAR3j3YvP-XyT7kYXWFf9vrFr14tyoHXXEqV3rXlejMnpqim90_oECOboAl4), endale edaspidiseks ja teistele huvilistele ka. See on küll itaalia keeles aga google tõlge aitab, kes itaalia keelt ei oska, ma ka veel ei oska 🙂 Seal on kirjas ka muud sissepääsud, mis äkki on siis ametlikud, kuigi ma küll ei näinud, et inimesi mujalt sinna alla oleks jõudnud …

Vaade enne laskumist on muidugi imeline. “Suur tossutaja” paistis ka kätte ära – sel laupäeval oli ta taas eriti aktiivne, see tume jutt on kõik vulkaanitahm, mis välja on tossutatud. Tol päeval oli väga tugev tuul, seega puhus kohe kõik minema. Kuid kanjonis oli tuulevaikne, seega ka väga palav.

Piltidele on tehtud peale ringid – üks on siis see, kuhu me jõudma peame ehk ülevalt, kui natuke maad juba alla oli käidud ning teine on alt üles pildistatud, koht kust me ülevalt alla tulema hakkasime.

Teekond järvedeni on ca 2km pikk ja nagu ikka on see sinka-vonka. Alla oli väga vahva minna, ei väsitanud ega midagi. Hoolega pidi ainult jalgade ette vaatama, kuhu astud ja kas tee on alles. Käsipuid ei ole, alguses natuke on ja need peavad ka aga allpool on need kõik lagunenud või ära põlenud. Teekond ise muidu oli ilus – kanjoni seintel olid mõned koopad, loodus oli vahepeal üsna lopsakas, huvitavad lilled ja taimed jäid ette, mõned sisalikud ka. Ohtu ma küll ei tunnetanud, et midagi kaela kukuks või teepind jalge alt kaoks. Tee on nagu iga mägitee, ma eeldan, ma pole eriti mägedes ega mägiteedel käinud aga eeldan, et need kõik enam vähem sellised. Jalga tasub panna kinnised jalanõud, kas just matkasaapad peavad olema aga kindlasti midagi kinnist ja korraliku tallaga. Plätud või sandaalid on vale valik, need võib kotti pista, kui soovi on. Teekond alla minnes ei ole raske, lihtsalt ettevaatlik peab teatud teelõikudes olema. Lõpupoole on tee ka märg, seega võib olla veidikene libe. Nägin tee peal nii vanemaid inimesi, kui ka päris pisikeste lastega peresid. Ise ma väga väikese lapsega ei läheks, kuna üles tagasi minek on raske. Kõik muidugi sõltub füüsilisest vormist ja selgus, et mul ei ole enam mitte mingit muud vormi, kui mu ilus kehavorm 😀 Igasugune füüsiline vorm on mind maha jätnud, seega mul oli ikka jube raske see üles ronimine. Eriti väsitasid need osad, kus trepid olid. Ma arvasin, et olen üsna krapsakas aga nüüd selgus, et siiski mitte. Lubasin endale, et hakkan taas ennast aktiivsemalt liigutama – võimlema, kepikõndi tegema ja baasis jõusaalis käima. Seega kui otsustame ükskord Etnale matkata või veel kuhugi minna, kus vaja mägiste teedega rinda pista, siis mul kohe peale esimest 10m tõusmist süda rinnast välja ei hüppaks.

Rahvast oli päris korralikult aga meeldivas koguses, ma eriti ei kujuta ette, kuhu need inimesed tipphooajal seal kõik ära mahuvad … Arvasin, et itaallased ise enam ei puhka, nende jaoks on ju ikkagi sügis aga neid oli ka päris palju. Lisaks oli kuulda saksa, prantsuse, inglise keelt. Koht ise on väga ilus, seega tasub sinna ronida, imetleda vaateid, päevitada ning järves ujumist nautida. Mina vette ei läinud, tundus liiga külm. Mehed käisid ära, Rasmus teatas, et vesi on nagu Eesti merevesi – külm, mage ja ei kanna 🙂 Poisile seal väga meeldis, ta käis peaaegu kõik järved läbi. Mulle meeldisid kosed – need olid küll väga väikesed aga ikkagi kosed 🙂 Ujumisriided tasub kohe selga panna, siis pea järvede ääres rätiku varjus nende vahetamisega vaeva nägema. Pärast saab sooja päikese käes kuivada. Kindlasti kaasa vett, et tagasi üles ronides vedelikupuudust ei tekiks. Rasmus leidis all koha kust sai mägivett ka juua aga me seda palju ei joonud, ei olnud väga kindlad kui puhas või tervislik see ikkagi täpselt on. All olles arvas Rasmus, et järgmine päev võiks tagasi tulla 😀 Pärast, peale üles ronimist leidis ta, et tema või issi sünnipäeva aeg sobib ka uueks tulekuks päris hästi ja üldse võiks see koht saada meie pere traditsiooniks, kus igal aastal vähemalt korra tuleks käia, ka siis kui tagasi Eestis oleme. Sellist põhjapanevat avaldust ei ole me laps enne ühegi koha kohta teinud!

Tagasi sõitsime teist teed kaudu ning seal jäid ette imeilusad vaated Avolale ja siinkandi kohustuslik serpentiin – muidu ei oleks ju Itaalia 🙂

Sinka-vonka mägitee (serpentiin)
All paistab Avola

“Suur tossutaja” hommikul, enne kui kodust teele asusime.

“Suur tossutaja” ehk Etna 5.10 hommikul.

Lõppu sama päeva õhtune päikeseloojang – mulle need ikka hirmsasti meeldivad – iga kord oma eripäraga.

Päike, pilved, valgusemäng