31.05.2020
Linnades olevate hotellide ja öömajade asemel soovitame ööbida kohalikes farmides, kus on avatud farmimajutus. Neid on siin palju – eriti meie ümbruses – saab kohaliku elu tunnetuse ning enamikes kohtadest on ka restoranid, seega saab ka ehedat kohalikku toitu. Teisipäevaks oli meil plaan küps, et läheme reisile. Otsisin meile ööbimist, kuna hetkel on jätkuvalt peaaegu kõik hotellid ning majutusasutused suletud, oli see üsna suur väljakutse. FB grupis soovitati Masseria La Chiusa farmi, mis on ca 30 minuti kaugusel Palermost. Ühe väikese farmi leidsin veel, mis oli ka avatud aga see jäi rohkem Trapani poole ja hetkel veidi kaugeks. Kirjutasin teisipäeva õhtul umbes 21.30 ajal, et kas nad on avatud ja sain juba poole tunni pärast vastuse, et on küll. Nad pakuvad BB (öömaja ja hommikusöök), half board (öömaja, hommiku- ja õhtusöök) ning full board (öömaja, hommiku-, lõuna- ja õhtusöök). Me otsustasime half board kasuks ja ei kahetse.
Antud öömaja soovitame mitmel põhjusel – esiteks, mis hetkel on küll tingitud koroonast, me olime ainsad külastajad 🙂 Jaak leidis, et see on suurim pluss selle koha juures 😀 Teiseks – omanik räägib väga head inglise keelt, ta on elanud ja käinud USA-s koolis ning väga hea inglise keele suhu saanud. Ma olin enam kui veendunud, et ta ei ole kohalik, kuna rääkis nii puhtalt inglise keelt. Pärast selgus, et on ikkagi puhastverd sitsiillanne, farm kuulub tema perekonnale juba mitmeid põlvkondi ja hetkel on tema vedada. Kolmandaks – asukoht – sealt saab põhjaranniku kõik olulisemad kohad läbi sõita ja ikka mõistlikul ajal ööbimiskohta tagasi jõuda. Tee farmini on lõpukilomeetritel küll küsitav ja võrdlemisi halb aga ei midagi hullu, sõidetud saab, lihtsalt ettevaatlikult ja rahulikult tuleb läheneda. Neljandaks – söögid, mmmmmm njommm, njommmmm … Lisaks muidugi on bassein, vaikus ning rahu ja väga suured toad koos kööginurgaga. Kui tahta nuriseda, siis voodi ei ole just kõige mugavam ja padi oli minu jaoks suur aga need olid väikesed kõrvalnähud kogu kompleksi vaates. Neil on olemas ka oma kodulehekülg: https://www.masserialachiusa.it/en/


Tundub, et neil ei olnudki enne ühtegi ööbimisega külastajat veel käinud, sest nad alles tegelesid basseini puhastamisega. Ilm oli ilus ja ootasime basseini ääres, millal nad valmis saavad. Ajaveetmiseks mängisime Uno kaarte ja vaatasime, kuidas töömehed tööd tegid. Nad olid kahekesi, üks tegi tööd – teine lebas toolikestel. See, kes tööd tegi rääkis suurema osa ajast ka telefoniga. Siin ei kehti vanasõna, et “Tee tööd töö ajal, aja juttu jutu ajal”, mõlemaid asju tuleb ilmtingimata koos teha ja eriti hea on, kui samal ajal saab kätega ka vehkida, mida basseini puhastajad teha ei saanud 😀 Lõpuks lubati meid vette … Kogu ilu rikkus ära see, kui peremees teatas, et vesi on väga puhas, tuleb otse mägedest …. Eeeee emmmm, see on ju kole külm …. Kuna bassein ei olnud veel õigel veetasemel, siis jooksis seda vett usinasti peale. Esimesel õhtul oli vapper ainult Rasmus, kes basseinis sulistas. Ma võtsin ka aina hoogu aga jalad tõmbusid külmast krampi, seega piirdusin ainult basseiniäärel istumise ja jalgade sulistamisega. Järgmisel päeva õhtul pani peremees lõpuks kraani kinni ja see mõjus psühholoogiliselt hästi – külm vesi ei tulnud enam peale ja julgem oli vette minna. Vesi oli külm ikka 🙂 Kuid seekord ei tõmbunud jalad krampi ja sulpsasin ikka korra sisse ära. Rasmus ujutas ennast päris palju ja Jaak hüppas ka kaks korda sisse.

Õhtusööki reserveeritakse kell 20:00 aga kuna me olime ainsad külastajad siis olid nad paindlikud. Esimesel õhtul sõimegi kell 20:00 aga kuna õhtusöök oli rikkalik ja jäi meie jaoks liiga hilja peale, siis järgmisel päeval alustasime kell 19:00. Esimesel õhtul oli Rasmusel veidikene erinev menüü, kuna ta eelrooga ja esimest rooga ei söönud – tal oli selle asemel porgandisalat ehk siis riivitud porgand ja friikartulid. Söök oli tõeliselt maitsev! Lõpuks keegi toitis ka mind 🙂 Jaak on muidugi jätkuvalt veendumusel, et siin teevad toidu heaks rikkalik oliivõli, vein ja “haisujuust” ehk parmesan 😀 Teisel päeval olime me juba targemad ja lõunat ei söönud 😀 Esimese päeva hommikusöögi unustasin ma üles pildistamata aga siis olid meil laual samuti ciabatta, juust ja sink – need küsisime eraldi, et ei oleks ainult magusad asjad, Nutella pakikesed ja pakis kuivatatud saiaviilud – need olid siis mõlemal päeval aga esimesel päeval oli veel šokolaadikook, õuna-vanilje muffinid, tavalised groissandid ja kaks šokolaaditäidisega saiakest. Ja nüüd, pilt räägib rohkem kui tuhat sõna tulevad meie rikkalikud õhtusöökide pildid.
Eelroog – veise carpaccio Esimene roog – vege risotto
Teine roog – sealiha Magustoit – ricotta ja šokolaadikreemiga täidetud pirukakesed
Teisel päeval me Rasmusele armu ei andnud ning ta sõi samasid roogasid mida meiegi. Spagettide söömisega oli ta hädas aga peremees oli lahke ning õpetas, kuidas neid õigesti sööma peab. Harjutamine teeb meistriks ja lõpuks sai ta juba üsna edukalt need ümber kahvli keerutatud. Unustasin spagettidest kohe pilti teha – tegelikult olid kapparid ilusasti spagettide peal. Kapparid olid värsked, praegu on nende valmimise hooaeg.
Eelroog – kõrvitsamuffinid Esimene roog – spagetid tomati ja kapparitega
Teine roog – liharullid juustuga ning lisandiks oad Magustoit – maasikad vahukoorega


Toast ka mõned pildid. Ma ei tea, millised teised toad on aga tundus, et kõik on läbi kahe korruse. Meil oli viie inimese magamisvõimalusega tuba – üks tuba ühe kaheinimese voodiga ja teises toas oli kolm üheinimese voodit.
Lihtsalt ilusad vaated ning mõned pildid maja eesisest.
Ilus lilledest kaar – tee peasissekäigu poole Tee basseini juurde Peasissepääs


Peremehe elumaja oli veidikene eemal ja nende koerad olid just saanud pojad. Emane koer nägi väga lahja välja aga pojad olid toredad veerevad karvapallid. Kokku oli kümme poega aga üks oli arglik ja koos teistega hulkuma ei tulnud. Me maja juurde ei jõudnudki, koerad tulid meile poole tee peal vastu. Kõik ilusti emme sabas või emme ümber. Üks kutsikas oli täiesti valge, jäi teiste seast kohe silma ja armastas üksi seigelda 🙂
Leia pildilt kutsikas Leia pildilt sisalik
Peremees andis meile kaasa ka kataloogi, kus on enamus Sitsiilia farmimajutusi. Ta on Sitsiilias farmimajutuste eesvedaja ehk president. Väga palju on farmimajutusi Siracusa maakonnas (17tk), kui küsisime, miks siin pool nii palju neid on, siis selgus, et see piirkond on turistide seas populaarsem, kui põhja piirkond ning siin on ka rohkem farme. Küll farmiturismindust on siin kandis hiljaaegu viljelema hakatud, üldiselt on siin populaarsed siiski hotellid. Masseria La Chiusa ise pakub öömaja teenust alates 2009 aastast ja sel aastal on neil kõik teisiti nagu üle maailma majutusasutustes. Üldiselt pidid nad maikuust alates olema välja müüdud ning ööbitakse pikalt, nädalast kuni kolme nädalani. Põhi turistid pidi olema Saksamaalt ja Hollandist. Kohalikud ei pidavat väga ööbima ning eelistatakse liikuda oma kodukoha piirkondades, kust saab ööseks koju tagasi sõita. Jaak leidis ka, et veider on Siracusasse ööseks jääda, kui kodu on maksimaalselt tunni aja autosõidu kaugusel … Igatahes on meil nüüd tore brošüür, mida saab vaadata ja kasvõi minna mõnda kohta õhtusööki nautima. Igati kasulik info, kuna ise niisama internetist otsides ei ole ma väga tulemusteni jõudnud.
Ostsime kaasa apelsinimoosi ja oliivõli. Moos oli hapukas kibeda maitsega, pudrumoosiks ei kõlba aga juustuga on arvatavasti väga hea 🙂 ning õli kulub meil siin kõvasti. Salatid ning spagetid neelavad seda hulgim.

Farmimajutus on tõeline elamus!