“Ohh kooliaeg, ohh kooliaeg – millal Sina tuled …” – käes see ongi!

24.08.2020

Rasmusel on 6 klassi esimene koolipäev – füüsiliselt koolis tagasi. Ta on nüüd suurte osas ehk põhikooli koolimajas, kus on lisaks ka keskkool. Lapsepõlv sai läbi – nüüd on uued õpetajad, ühest klassist teise rändamine ja rohkem vastutust. Eestis oli see muutus Õismäe koolis 5 klassis, siin aga nüüd.

Augusti alguses hakati juba koolist kirju saatma, et sel aastal on kõik teisiti ja millised on esmased reeglid. Reeglid on ajas muutuvad, seega tuleb hoolega lugeda e-kirju, vaadata kooli FB lehte ja kodulehekülge. Lastevanematele anti valida, kas lapsed jäävad edasi veebiõppele või tulevad kooli. Me olime igal juhul füüsilise kooli poolt, on mingigi inimeste keskel viibimine, mis sest, et kogu aeg peab distantsi hoidma. Mask on kogu aeg kohustuslik, v.a. söömise ajal muidugi – kui klassis on vähe lapsi ja lauad piisava kaugusega, siis võib õpetaja otsusel maskid eest ära võtta. Koolilaste kapid, need nn. lockerid, kus lapsed kooliasju hoiavad – neid sel aastal kasutuses ei ole. Seal ei suudeta tagada distantsi hoidmist ja seega neid praegu kasutusele ei võeta. Kui olukord peaks lõpuks normaliseeruma, siis saab jälle kasutada. Kaasas peavad kindlasti olema tagavara mask, desinfitseerimisvahend ja niisked salfrätikud. Oma joogipudel, kuna koridorides enam joogikraane kasutada ei saa. Siin on need, kus vajutad nuppu ja tuleb veejuga ning saad juua. Nüüd on teatud korrustel tavalised kraanid, kust saab pudelisse uue vee võtta. Rasmus kandis juba eelmine aasta oma pudelit kaasas, seega see ei ole meile midagi uut. Kõik õppevahendid ja mapid/kaustikud tuleb kaasa tassida. Seega on sel aastal see koolikoti osa sarnane Eestiga, kus pidi kogu aeg asju tassima, seega vana asja meelde tuletamine. Õpikud on digitaalselt leitavad, kuna need, kes on veebiõppel peavad ka ligi pääsema. Küll sain ma aru, et mingid õpikud siiski on ja need saadetakse koju.

Reedel (21.08) oli virtuaalne avatud uste päev. Kõigepealt kell 10:00 tutvustas üks naisterahvas, mis kõik muutub ja millised on reeglid ning kuidas uus õppeaasta välja hakkab nägema. Infot oli palju, aga õnneks ei olnud, midagi hullu, lihtsalt kõik on teistmoodi, kui ollakse harjunud. Muudatustest ja reeglitest lähemalt allpool. Tädi oli väga püüdlik, aga esitluse jagamine oli tal küll alla igasugust arvestust, ta oli ikka oma slaidide kuvamisega püstihädas. Kui selline asi tehakse, siis võiks enne ikka selgeks teha, mismoodi see toimib. Olulisem info pidi ka kooli kodulehele üles minema, aga see koht, mida ta näitas, seda kodulehel ei eksisteeri. Kell 15:00 algas avatud uste päev ehk õpilased said tutvuda õpetajatega. See oli väga tore üritus! Alguses saadetud infos oli kirjas, et sponsorid (ehk siis üks vanematest, kes on see peamine kontakt, meil Jaak) saab hiljemalt kolmapäevaks koolist kogu vajaliku info koos linkidega. Nojahh, neljapäeval saadeti õppeplaan ja see oli ka kogu info. Õnneks oli kolmapäeval kooli BF lehele pandud poster, kus oli olid Google Meet lingid, millelt sai vaadata kella 10:00 üritust. Kolades kooli kodulehel leidsin ma nädala alguses üles ka avatud uste tabi ning sinna likkides avanes ajakava, õpetajate nimed ja nende taga Google Meet lingid. Väike ülevaatlik info oli ka, mida tegema peab. Ma ei saanud alguses muidugi mitte midagi aru, mida tegema peab, aga peale seda kui saadeti õppeplaan, hakkas puzzle vaikselt kokku minema. Kella 15:00-17:00 oli jagatud perioodideks, igale õpetajale oli antud 10 minutit ja vahel paus 5 minutit, viimasena rääkis direktor. Iga õpilane pidi ette võtma oma õppeplaani, vaatama, mis perioodi õpetaja keelgi on ja õigel kellaajal õige õpetaja nime taga olevale lingile klikkima. Suhteliselt lihtne ju, aga enne kui kogu infot käes ei olnud, oli asi ikka segane, eriti kui koolist tulnud info lubas, et lingid saadetakse e-kirjaga.

Esimene tund on Rasmusel nii A, kui B päeval inglise keel – üks päev keel ja teine päev kirjandus. See naisterahvas oli ülimalt sõbralik ja tekitas väga usaldusliku tunde. Vähemalt päevad hakkavad tal toreda inimesega 🙂 Teise õpetaja kohtumine nägi välja nii, et tema oli üle video, hääl oli mute peal – lapsed olid kõik mute peal ja ilma videota, üldiselt nii käibki, kui juhuslikult ei ole väiksem grupp või 1:1 kohtumised, kuna video teeb ülekande kvaliteedi kehvemaks. No istusime siis me kõik seal rõõmsalt ja ootasime, millal onu meiega rääkima hakkab. Onu vaatas rahulikult oma mobiiltelefoni, no me siis ka. Vahepeal vahetas onu prillid, vaatas ekraani, raputas pead ja läks uuesti mobiili. Emmm, okei. Lõpuks üks laps kirjutas vestlusesse, et millal me alustame, sellele onu ei reageerinud … Istusime siis niisama need 10 minutit ära ja läksime välja. See oli igatahes väga naljakas 😀 Vähemalt Rasmus nägi ära, milline ta ühiskonnaõpetuse õpetaja välja näeb. Matemaatika õpetaja on väga noor meesterahvas, aga ülimalt energiline ja hakkamist täis. Tema rõhutas mitu korda, et kui aru ei saa, tuleb küsida. Me ainult loodame, et ta oskab siis asju ka selgeks teha, kui aru ei saada. Tundub, et matemaatika tuleb sel aastal neil huvitav … Kunst – onu juba jutustas, kui me liitusime, mille peale ta ütles, et osad liitusid poole pealt … Emmm, ei, me tulime 5 minutit enne oma õiget aega. Saime 5 minutit kuulata, kui ta ära lõpetas. Aga meie aeg ju alles algas … Kuna ta rohkem ei rääkinud, siis lahkusime vestlusest. Temal läks küll nüüd midagi sassi … Taaskohtumine esimese õpetajaga, kes seekord rohkem niisama rääkis ja Rasmuselt mitu korda küsis, kuidas ta nime tuleb hääldada ja seda siis harjutas 🙂 Itaalia keele onu rääkis enamus ajast itaalia keeles ja andis teada, et tund on 90% ulatuses itaalia keeles 😀 Õnneks rääkis ta väga lihtsalt, ma sain peaagu kõigest aru, mida ta rääkis, Rasmus paraku mitte … Viimane õpetaja oli jälle selline toredalt energiline naisterahvas, kes on ka meile nõustajaks määratud, mis on Ameerika koolides kohustuslik. Enamus õpetajatest tunduvad olema päris asjalikud, eks siis elu näitab, mis tegelikult juhtuma hakkab!

Uued reeglid ja muudatused. Kooli sisse pääseb nüüd teisest uksest. Peauks on nn. algklasside osale, muidu sealt liikusid kõik lapsed, nüüd põhi- ja keskkooli osa lähenevad teisest uksest. Kool algab 7:45 ja hiljemalt 7:40 peab kohal olema. Enne 7:40 kõlanud kella koolimajja sisse ei lasta, kõik ootavad kenasti sisehoovis õiget aega ja peale kella tohitakse sisse liikuda. Koolis on liikumine ühesuunaline ehk peatrepist üles ja avariiväljapääsude kaudu alla. Seega, kui Sa eksid oma klassiruumiga, keerad paremale, aga klassiruum on vasakul, siis kappad rõõmsalt alla tagasi ja alustad kõike otsast peale. Ma kujutan ette, et esimestel nädalatel saavad need lapsed kõvasti trenni teha 😀 Vanad olijad ju juba teavad, kus mingi klassiruum on, aga kuuendikud ja täiesti uued õpilased, neid läheb õige koha leidmisega aega. Välja on öeldud ka see, et õpetajad aktsepteerivad esimestel nädalatel tundi hilinemisi, sest see on mõistetav, et “kõik on eksinud” 😀 Kuna kogu see liikumise süsteem on kõigile uus, siis on õnneks kõik – kes rohkem, kes vähem – segaduses ja personalil kõvasti laste abistamist ja suunamist. Seda muidugi rõhutatakse ka igal sammul, et kõiki aidatakse, kui eksid ära või ei tea mida teha, küsi kohe abi, ükskõik milliselt täiskasvanult või õpilaselt, kõiki aidatakse ning ei jäeta mures üksi.

Näide ühe koolimaja ühe korruse liikumisplaanist.

Põhi- ja keskkooli osas on A ja B päevad, mis tähendab, et A-päevadel on koostatud õppeplaani 1-4 ainetundi ning B-päeval 6-8 ainetundi. Ühe ainetunni pikkuseks on tavalistel päevadel 90 minutit ja neljapäeviti, kui on lühendatud päev, siis on 65 minutit. Vahe ainetundide vahel on 5 minutit, et jõuaks uude klassi, WC-sse ja veepudelit täita. Äkki jõuabki kõike seda 5 minutiga teha … Söögivahetund on 50/35 minutit pikk. Põhikooli õpilased tohivad süüa ainult kooli territooriumil kohvikus või spetsiaalselt ette nähtud alal. Keskkooli õpilased võivad minna ka baasi söögikohtadesse sööma – seekord lubatakse ainult ühte kompleksi minna, raamatukogu kohvik ja teise vabajaveetmise maja söögikohtadesse hetkel minna ei tohi. Mulle see A ja B päevade süsteem iseenesest meeldib – kaks mappi, kus on vastavate päevade ainete vajaminev materjal. Väiksem võimalus asju maha unustada. Küll aga peab kalendris näpuga järge ajama, kumb päev on, sest vahepeal olevad vabad päevad ajavad rütmi sassi.

Kevadel pidime valima kolm kursust, millest kaks peaks Rasmus sellest aastast juurde õppima hakkama. Ükski meie valitutest ei sobinud Rasmuse õppeplaani ja talle pandi kooli poolt kunst ja itaalia keel …. Emmmm, hmmmm … Kunstis pole ta kunagi tugev olnud ja itaalia keelega ei ole tulevikus suurt midagi peale hakata. Proovime itaalia keele kursuse ümber muuta, äkki õnnestub. Kunsti osas proovime, kuidas meeldib, sest seal räägitakse ka kunstiajalugu, mis ise-enesest on ju vajalik. Oluline on muidugi siin see, et räägitaks maailma tasemel, mitte ainult Ameerikast. Kui ainult Ameerikast, siis peame selle ka ümber vahetama. Vahetada saab kuni 10.09, seega loodame, et jõuame enne seda muudatuse teha, sest ma kujutan ette, et neid kes muuta tahavad on palju ja uute õppeplaanide koostamine ei ole just kõige lihtsam tegevus.

Praegune õppeplaan.

Peale kõiki neid reedeseid veebipõhiseid üritusi ja kooli kodulehelt veel lisaks videode vaatamine võttis Rasmusel lõplikult pinged maha ja ta magas täna üllatavalt hästi. Hommikul küpsisetorti süües, esimene koolipäev ju ikkagi, tuli tal väike närv uuesti sisse. Lehvitasin neile kell 6:50 hüvastijätuks ja jäingi jälle üksi koju … Tundub, et Rasmus sai kooli kenasti sisse – esiteks mõõdetakse väravas temperatuuri, tegelikult peab kodus ka 2 tundi enne kooli saatmist mõõtma. Ma ei hakka eales teda kell 5:00 kraadima … Jaak pidi allkirjastama ühe paberi, kus oli kirjas kõik reeglistik, mida nüüd järgima peab – põhimõtteliselt on seal läbi 10 erineva punkti kirjas, et ära saada haiget last kooli! Loogiline onju 🙂 Siinkohal kehtib Eesti varahvatarkus: “Tark ei torma”. Jaak ei jõudnud kolmapäeval kooli paberit ära viia, lükkus neljapäevale. Neljapäeva hommikul saadeti koolist uus vorm, mis tuli uuesti allkirjastada ja kooli saata, ka neil, kes juba seda eelmise vormiga teinud olid. Õnneks sai Jaak tööl PDF allkirjastamist kasutada ja elektrooniliselt ära saata. Allkirjastatud vorm pidi kindlasti 21.08 koolis olema, muidu laps esmaspäeval kooli sisse ei saa. Reedesel veebiüritusel ütles direktor, et sellest vormist on nüüd kolmas verisoon, mis tuleb allkirjastada ja kooli tuua 😀 See sarnaneb juba Itaalia valitsusele, kes kogu selle koroona tralli alguses neid enesedeklaratsiooni vorme üle päeva muutsid! No egas midagi, ootame siis millal Rasmus selle kolmanda versiooniga koolist tuleb, et see allkirjastatuna tagasi saata.

Ees ootab täiesti uue ajastu õppeaasta!

Author: Margit Kõiv

Naine, abikaasa, ema, tudeng, koduperenaine - need on mu praegused tiitlid, kui kolisime elama Sitsiiliasse. Blogi otsustasin kirjutamata hakata, et ei läheks meelest, kuidas ja mismoodi on elu Sitsiilias läbi meie kogemuste.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *